Mistrzostwa Europy U15 w Krakowie!

Kraków – Miastem Gospodarzem pierwszych w Polsce Mistrzostw Europy do lat 15 w zapasach!

W ostatni weekend czerwca (28-30) Kraków będzie gościł ponad 1000 zapaśniczek i zapaśników z 30 krajów, którzy będą rywalizowali o tytuły mistrzowskie w Małej Hali Tauron Areny Kraków. Organizowane w Krakowie Mistrzostwa Europy U15 będą trzecią w Europie imprezą rozgrywaną w tej kategorii wiekowej, a pierwszą w Polsce. Kandydatura Krakowa została wyłoniona w konkursie ofert, a konkurentami Grodu Kraka byli Grecja oraz Macedonia. Dzięki wspólnej pracy Polskiego Związku Zapaśniczego z władzami miasta, Kraków został Miastem Gospodarzem, a Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie – Partnerem Głównym.

Mistrzostwa Europy U15 w Zapasach to stosunkowo nowa impreza na mapie zapaśniczych turniejów. Międzynarodowa Federacja Zapaśnicza (United World Wrestling) w odpowiedzi na zapotrzebowanie najmłodszych zawodników i zawodniczek oraz trenerów, w 2017 roku stworzyła formułę rywalizacji dla zapaśników w przedziale wiekowym 13-15 lat. Pierwszy turniej Mistrzostw Europy U15 został rozegrany w Belgradzie (maj 2017), kolejny w Węgierskim Gyor (czerwiec 2018).

Młodzicy (w wieku od 13 do 15 lat) rywalizują w oparciu o przepisy walki stworzone przez Międzynarodową Federację Zapaśniczą i nie różnią się od przepisów w jakich rywalizują kadeci, juniorzy, młodzieżowcy czy seniorzy.

W stylu wolnym i stylu klasycznym (chłopcy) rywalizacja odbędzie się w kategoriach wagowych:
38 kg, 41 kg, 44 kg, 48 kg, 52 kg, 57 kg, 62 kg, 68 kg, 75 kg, 85 kg.
Natomiast w zapasach kobiet rywalizacja odbędzie się w następujących kategoriach wagowych:33 kg, 36 kg, 39 kg, 42 kg, 46 kg, 50 kg, 54 kg, 58 kg, 62 kg, 66 kg.
Najlepsi zawodnicy i zawodniczki Mistrzostw  otrzymają medale, dyplomy oraz okolicznościowe koszulki z symbolem Krakowa.

Każdy kraj ma możliwość wystawienia dwóch reprezentacji, zapisy są już otwarte i Polski Związek Zapaśniczy otrzymuje kolejne informacje o udziałach. Na około dwa tygodnie przed Mistrzostwami poznamy nazwiska reprezentacji Polski. Trenerzy wyselekcjonują pierwsze reprezentacje w oparciu o najlepsze wyniki w rywalizacji zapaśniczej na przełomie ostatnich kilku miesięcy.  Będzie to grupa najlepszych polskich zawodniczek i zawodników  w tej kategorii wiekowej.

Zdaniem Przemysława Kaliskiego – Dyrektora ds. marketingu  i komunikacji Polskiego Związku Zapaśniczego: „Bardzo liczymy na start Nikoli Wasilewskiej, która w ubiegłym roku wywalczyła srebrny medal w kategorii wagowej do 58 kg na ubiegłorocznych Mistrzostwach Europy w Gyor. Jednak nie zapominajmy, że tu nie jest najważniejszy wynik! Przede wszystkim liczy się uczestnictwo i możliwość poczucia atmosfery rywalizacji na międzynarodowej imprezie sportowej, tym bardziej że organizowanej w Polsce, w pięknym Krakowie”.

Mistrzostwa Europy U15 w Zapasach mają charakter otwarty dla publiczności, a wstęp jest bezpłatny.